Přestože je odpad velkým celosvětovým problémem a často se uvádí, že je největším ekologickým problémem vůbec, my nechceme v nikom vyvolávat environmentální žal. Naopak chceme ukázat, že má cenu vydat se cestou „zero waste“ a usilovat o snižování odpadů v každodenním životě.
V první řadě je nutné podotknout, že i přestože k tomu výraz „zero waste“ svádí, v žádném případě nejde o to usilovat za každou cenu o nulovou produkci odpadu. Tento jen obtížně dosažitelný cíl by mohl snadno kdekoho odradit už v začátcích. Skutečným smyslem „zero waste“ je ale snaha o co nejnižší produkci odpadu. A je důležité si připomínat, že každý krok se počítá. A i když se může zdát, že jedinec nic nezmůže, opak je pravdou. Zkrátka svět nepotřebuje hrstku lidí, kteří budou dělat „zero waste“ dokonale, ale miliony lidí, kteří o něj budou alespoň usilovat.
A aby vám nepřipadalo, že jste v boji s odpady sami, připravili jsme si pro vás přehled toho, jaké kroky dělají velké firmy či dokonce vlády některých států.
Mattonka, Leros a Rohlík inspiruj
Při rozboru vzorků sesbíraných odpadků z celého světa se ukázalo, že nejčastěji jsou v přírodě odhazovány plastové láhve od nápojů. V tom by mohla jít příkladem značka minerálních vod Mattoni 1873, která se už dlouhodobě snaží o prosazení zálohovaných PET lahví do české legislativy. Přestože to se zatím nepodařilo, Mattonka nezahálí a podniká kroky jinde. Už v roce 2020 se spojila s online prodejcem potravin Košík.cz a spustili společný pilotní program zálohování PET lahví. Jak to celé funguje znázorňuje animace.
S tím se ale Mattonka nespokojila a letos koncem září zahájila prodej vratných skleněných lahví v řetězci potravinových prodejen Lidl. Dobrou zprávou je, že ji v tom hodlá následovat další velký výrobce nápojů – Kofola. Ta plánuje uvést své nápoje ve vratných skleněných lahvích na trh příští jaro.
Oproti tomu se může krok, který podnikl výrobce čajů Leros, zdát jako kapka v moři. Ale jak jsme uváděli už výše, každý krok se počítá, a i docela malá změna může ušetřit v průběhu měsíců a let velké množství odpadu. Leros si letos v létě pořídil nový stroj, který umí připevnit visačku k sáčku uzlíkem místo svorky. Jedna svorka se sice může zdát jako nepatrný krok, ale Leros má spočítáno, že díky této změně ušetří 56 km kovového drátu ročně, a to už se počítá! Navíc má Leros další plusové body také za to, že sáčky z přírodního materiálu balí jen do papíru.
Dalším hrdinou je online prodejce potravin Rohlík.cz, který v září letošního roku přišel s novou vychytávkou – vratnou taškou z recyklovaného plastu. Tím doplňuje celou řadu kroků vstřícných k životnímu prostředí, se kterými přišel už dříve. Například na projektu Otoč obal spolupracuje s dodavateli, kteří používají znovupoužitelné obaly, které může zákazník vracet při dalším nákupu na Rohlíku. Stejně tak to funguje i s vratnou taškou.
Francie vyhlásila válku plastům
Mezi vládami jednotlivých států by mohla cenu za nejlepší „zero waste“ získat Francie, která doslova vyhlásila válku jednorázovým plastům a plastovým obalům. Byla jednou z prvních zemí, která schválila zákaz prodeje jednorázového plastového nádobí. A nyní se rozhodla boj podpořit dalšími kroky. Od ledna příštího roku bude platný zákaz prodeje některých druhů ovoce a zeleniny v plastových obalech a tento zákaz se postupně bude rozšiřovat na další druhy.
Rovněž od začátku příštího roku chce začít zřizovat pítka s pitnou vodou na veřejných místech, aby omezila prodej nápojů v plastových obalech. Tím ale v boji s plastem zdaleka nekončí. Zakázané bude balit časopisy nebo noviny do plastových obalů a zákaz mají také fastfoodové řetězce, které nesmí nabízet plastové hračky dětem zdarma. Od roku 2023 budou moci fastfoody balit jídlo do jednorázových obalů jen v případě, že si zákazník odnese jídlo s sebou.
Budou v těchto krocích následovat Francii i další státy? Snad ano, ale jen pomalu a mnohé z nich neradi. Zákaz prodeje jednorázových plastových výrobků, jako například některého plastového nádobí nebo tyčinek do uší, bude ve státech EU platit od července příštího roku. V zákazu balení ovoce a zeleniny do plastových obalů bude Francii následovat od roku 2023 Španělsko.